Bu site hazırlanırken hiçbir canlıya zarar verilmemiştir. ©2017 Atıl Çelik

December 26, 2016

December 24, 2016

October 29, 2016

Please reload

Son Paylaşımlar

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Tanıtılan Yazılar

Biz Hep Klasik Müzik Dinleriz.

May 10, 2016

“Ne dinleteyim ki ben bu çocuğa şimdi? Sonuçta her anne baba gibi biz de çocuğumuzun bir müzik kültürüyle yetişmesini istiyoruz. Ben doğumdan önce hep ona klasik müzik dinlettim. Klasik müzik dinlesin, caz dinlesin, ilerde piyano çalsın hatta keman! Evet, evet keman çalsın. Ben çok istiyordum çalmayı ama babam izin vermedi doktor oldum. Çocuğum 5 yaşına gelsin keman çaldırmaya başlatıcam(!). Falancanın kızı filanca kursa gidiyor biz de oraya göndeririz”

Yukarıdaki konuşmalar 100 ailenin 90’ında olan konuşmalar. Kendi yapamadıklarını çocuğuna yaptırmaya çalışma durumları. “Hem müzikle ilgilensin hem de akademik başarısı harika olsun.” Akademik başarı ne ola ki?” Burası ayrı bir tartışma konusu hiç girmiyorum.

Konumuza gelecek olursak bizim kız Gece Hanım evde ne dinler, neleri sever. Açıkça söyleyeyim: Sen ne seversen o da onu sever. Sen ne yersen o da onu yer. Sen keman çalsın diyorsun ya, elinden o telefonu düşürmezsen keman da çalmaz kitap da okumaz müzik de dinlemez. Geçen ay farkettim, Gece’nin önüne bir sürü oyuncak koydum. Yan tarafta da telefonum var. Çocuk gitti bir sürü oyuncak içinde tuttu telefonu aldı. İşte o anda dank etti. Artık Gece’nin yanında telefon kullanılmayacak. Edit: Hala kullanıyoruz :(

Biz Gizem ile müzik öğretmeni olduğumuzdan +1 öndeyiz sanırım. Çünkü ev çalgı aleti dolu. Gece’yi uyuturken 4 ay boyunca hep ukulele çalarak uyuttuk. Hala arada annesi piyano çalar ben ukulele çalarım. Evde sürekli bir müzik çalar arka planda. İşte olay burada başlıyor. Ne dinletmeliyim? Ya hiç kasmayın arkadaşlar. Müzik kültürü öyle pat diye oluşacak bir durum değil. Sen hayatında hiç klasik müzik dinlememişsen çocuğuna dinletemezsin. Sen hayatında hiç caz dinlemediysen çocuğa da dinletemezsin. Kasarsın kendini bir iki hafta dinletirsin ama sen sıkılırsın ki. Sen arabayla dolanırken ne yapıyorsun? Kontak çevrildiği anda radyo açılıyor. Hop Power Fm, hop Virgin Radio. Eee noldu o evde dinlettiğin klasikler cazlar? İnsan beyni en kolay ne varsa onu alıyor. Klasik müzik dinlemek kitap okumak gibidir. Beynini çalıştırırsın. Hangi bölümde hangi çalgı ne çalıyor. Yatayda neler yapıyorlar dikeyde neler oluyor. Nefesliler ne soruyor yaylılar ne cevaplıyor… Klasik müzik, caz bunlar demek ama pop öyle değil - pop müzik çok geniş bir kavram. Herkesin popisi değişiktir-

Yani kısaca bizim evi anlatayım size dostum. Ben ilkokuldan beri kendimi ait hissettiğim Punk müzik ile yaşadım. Hala da öyle yaşıyorum. Şuan bile bunları yazarken play listte Lagwagon çalıyor. 

Üniversite yıllarında tanıştığım Medeski,Martin and Wood ve Galactic gibi daha jazzy müzik yapan gruplar benim vazgeçilmezlerim arasında. Hepcat, Ska-p (eska pe diye okuyorlar), Mad Caddies gibi ska grupları da vazgeçilmezlerimdendir. Gizem de evde daha çok yeni akım Türkçe gruplarını dinler. Ceylan Ertem, Rehber, 123, Büyük Ev Ablukada, Nilipek, La Dee Eda (kendime torpil geçtim. Ne de olsa grubun davulcusuyum :) vb. 

Şimdi bu müzik kültürü içinde çocuğa ben başka müzikler dinletemem açıkçası. Bunlar içinde çocuklarınıza doğumdan itibaren Medeski,Martin and Wood’un kendi çocukları için yapmış olduğu “let’s go everywhere” albümünü şiddetle tavsiye ederim. Gerçekten dinlemesi kolay ve kendi çocuklarının da vokaller yaptığı harika bir albüm olmuş.

Kısacası arkadaşlar siz neyseniz çocuğunuz da o. Velilerim bana “çocuğum bir enstruman çalsın istiyorum. Ne yapmalıyım?” diye sorduklarında onlara tek tavsiyem “örnek olun, siz önce çalmaya başlayın o da sizi takip edecektir” diyorum. Bu iş böyle yürür. Eğer siz her gün elinizde telefon, bilgisayar, tablet ile yaşıyorsanız çocuğunuzdan kitap okumasını bekleyemezsiniz. Siz rock, punk dinliyorsanız çocuğunuzdan klasik müzik dinlemesini bekleyemezsiniz. Siz brokoli yemiyorsanız çocuğunuzdan da yemesini bekleyemezsiniz. Kendinizi zorlamadan, kendinizi sıkıntıya sokmadan ona rahatça güzel davranışlar kazandırabilirsiniz. Tabi ki bunun tek yolu örnek olmak. Önce siz yapın. Bunu sakın unutmayın.

                                                      Gece Athena Konserinde (Mayıs 2016)

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter