Bu site hazırlanırken hiçbir canlıya zarar verilmemiştir. ©2017 Atıl Çelik

Kaç Para **** Bu Oto Koltuğu!?

July 1, 2016

Biz milletçe şunlar bakarız;

*Araba alırken: Km’de ne kadar yakıyor.

*Motosiklet alırken: 0-100 Km hızlanması kaç saniye.

*Ev alırken: Kaç cepheden güneş alıyor.

*Telefon alırken: Şarjı ne kadar gidiyor.

*İşe girerken: Maaş ne kadar.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Liste uzar gider ama kimse en önemli konuya bakmaz. GÜVENLİK. Evet yukardaki listelerde her birinde güvenlik en önemlisi aslında. Ben sanırım bu konularda biraz titizim çünkü titiz olmam gereken bir coğrafyada yaşıyorum ve titiz olmam gereken hobilerle uğraşıyorum.  Arabamı alırken kimseye kulak asmadım. Çok yakar dediler aldırmadım. Satamazsın dediler dinlemedim. Girdim Euro NCAP sitesine baktım alabileceğim arabalarda en üst düzey güvenlikli ne var onu aldım. Motorumu alırken hızlanmasına değil durmasına baktım ve ABS’li aldım. Kaskımı alırken markasına bakmadan SHARP testinden yüksek puan almış ve cebime uygun olanını seçtim. İşe girerken maaşa değil arkadaşlıklara baktım… Şimdi sıra geldi kızımın oto koltuğuna.

 

Ne Kadar *lan Bir Oto Koltuğu!?

 Valla bakarsanız 300 TL’ye de var 3000 TL’ye de. Ülkemizde bir standart yok ne yazık ki. Tabi ki piyasaya sürülmesi için belirli bir standartta olma şartı var ama bu çok can alıcı değil. Çocuk oturuyor mu, kemeri var mı gibi basit konuları yerine getirirseniz piyasaya sürebilirsiniz. Kartondan da yapabilirsiniz yani. Aslında bunun için de sevgili Almanya’da ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club ) adında çok önemli bağımsız bir kuruluş var. Aynı Ncap ve Sharp gibi testler yapıyor ve almak istediğiniz koltuğun puanını görebiliyorsunuz. Ben de bunu ilk girdiğim dükkandaki satıcının sürekli üstüne basa basa bu kelimeyi tekrarlamasından öğrendim. Yalnız şu konuya dikkat edin. Bir marka her ürününü bu teste sokmuyor. Teste giren ürün + yada ++ not aldıysa da bu her model için değil sadece o model için geçerli. Araba markası için düşünürsek Suzuki Swift 5* aldıysa bu sadece onun için geçerlidir suzuki splash için değil yani :) bende gittim ve açtım sayfayı -ki sayfa linki buyrun burada (ADAC Test )- ve baktım ülkemizde hangi markaların hangi modelleri var ve yüksek puan almış. Zaten 3-4 marka var başı çeken ve testten geçen. Aman modellerine dikkat edin. Satıcılar “abi bunlar adac testine girdi şu kadar puan aldı” diyor ama ben çok bilmiş edası ile telefonumdan siteyi açıp “bak brocum bu model değil o” diyince bir adım geride kalmak durumunda oluyorlar. Bu markalar; Römer, Maxi-cosi, Be Safe ve Cybex. Tabi ki başka markaların modelleri de var ama ben fiyat bakımından bunlar üzerinde durdum. Sonra baktım çok yüksek alan Concord diye bir marka var. Bu markanın özelliği iso-fix’li ve ters oturuş pozisyonlu ( ana kucağını koyduğunuz gibi) ürün üretiyor. Nedenine baktım ki dünyada çoğu ülke standart olarak zorunlu tutmasa da -ki bazıları zorunlu- bu tarz oturuş pozisyonunu 4 yaşa kadar öneriyor ve bu ürünlere de i-size deniyor. Ancak Gizem ile konuştuk ve o da dedi ki “ben yalnız kullanırken Gece beni görmezse ağlar ve durmaz. Arkada otursam sorun değil ama şuan bize sorun olabilir.” Evet bence de haklıydı. Sonra baktım ki Maxi-cosi’nin 2Way Pearl diye bir modeli var. Bu modelde hem düz hem ters oturabiliyor ve ADAC testi gayet başarılı ancak fiyat olarak bizim düşündüğümüzün bayağı üstündeydi. Biraz daha araştırma ve aynı koltuğun sadece düz kullanımı olan Maxi-Cosi Pearl modeli ADAC testinden geçmiş ve fiyat olarak bize uygun. Tabi ki ilk düşündüğümüz fiyattan 400-500 TL üstünde kaldı ama 5 TL fazla olsun, hem güvenlikli olsun ve bizim kullanımımıza uygun olsun hem de içimiz rahat olsun dedik. En ucuz satıcıyı bulduk ve aldık. Ha tabi almadan önce bir dükkanda bu koltuğu Gece Hanım test etti ve onayladı :D Bu üründe önemli olan nokta 2way pearl ve pearl modellerinde  koltuğu ve bazası ayrı satılıyor. Dikkat edin. İkisini birlikte satın alın ayrı ayrı daha pahalı oluyor.

Sizden ricam lütfen bu testlere uygun koltuklar bakın. İso-fix olmayan ama testten başarıyla geçen koltuklar da var. Çocuğunuzun güvenliği her şeyden önce gelir bunu sakın unutmayın. O ay az dışarı çıkın, aynı yemeği 1 hafta yiyin, sigarayı haftada 1 pakete indirin, rakınızı evde yapın ama koltuğunuzu ihmal etmeyin. Biz öyle yaptık :D

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Son Paylaşımlar

December 26, 2016

December 24, 2016

October 29, 2016